| Brand | CURT |
|---|---|
| Type | Hitch Extender |
| Features | Corrosion-Resistant, Durable, Heavy Duty, Rust-Resistant, Water-Resistant, Weather-Resistant |
| Manufacturer Part Number | 45789 |
| Color | Black |
| Vintage Part | No |
| Country of Origin | United States |
| Finish | Gloss, Powder-Coated |
| Item Height | 2.2 in |
| Item Length | 9.5 in |
| Item Width | 2.2 in |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Material | Carbon Steel |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Performance Part | No |
| Universal Fitment | Yes |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm |
| a2Important | MUST READ ALL NOTES ON LISTING FOR CORRECT FIT |
| a2Listing Order Includes | 1 Receiver Extender |
| a2Warranty Length | Limited Lifetime Warranty (One-Year Finish, One-Year Parts) |
| UPC | 612314018901 |
Check the listing for details. CURT Manufacturing 45789 1-1/4" Receiver Extender. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 63.99 USD. MUST READ FITMENT NOTE: || Description: Extends a 1-1/4" x 1-1/4" receiver tube by 7" Provides added clearance for a hitch-mounted accessory CNC-formed, robotically welded and mechanically descaled for a perfect fit Protected by a durable powder coat finish Made in USA Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) .