| Brand | CURT |
|---|---|
| Type | Hitch Adapter |
| Features | Corrosion-Resistant, Durable, Heavy Duty, Rust-Resistant, Water-Resistant, Weather-Resistant |
| Manufacturer Part Number | 45797 |
| Tow Weight Capacity | 7500 lb |
| Color | Black |
| Pin Diameter | 0.625 in |
| Vintage Part | No |
| Country of Origin | United States |
| Finish | Gloss, Powder-Coated |
| Item Weight | 8 lb |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Material | Carbon Steel |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Performance Part | No |
| Receiver Tube Size | 2 in |
| Universal Fitment | Yes |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm |
| a2Important | MUST READ ALL NOTES ON LISTING FOR CORRECT FIT |
| a2Listing Order Includes | 1 Receiver Adapter |
| a2Warranty Length | Limited Lifetime MFG Warranty (1Yr Finish 1Yr Parts) |
| UPC | 612314049448 |
Check the listing for details. CURT Trailer Hitch Receiver Adapter (2" Shank, 2" Drop, 7,500 lbs.). Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 81.99 USD. MUST READ FITMENT NOTE: || Description: Provides 2" drop or 2" rise for level towing Ideal for leveling a tow bar with vehicle base plates Rated for 7,500 lbs. gross towed vehicle weight Fits industry-standard 2" hitch receiver tube and accepts 2" shanks CNC-formed, robotically welded and mechanically descaled for a perfect fit Protected by a durable powder coat finish Made in USA Limited lifetime warranty (one-year finish, one-year parts) .