| Country of Origin | China |
|---|---|
| Mounting Style | Bolt-On |
| Items Included | Mounting Hardware |
| Color | Black |
| Adjustable Mount | Yes |
| Tongue Weight Capacity | 1000 lb |
| Vintage Part | No |
| California Prop 65 Warning | This product contains a chemical known to the state of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to https: www.p65warnings.ca.gov/ |
| Tow Weight Capacity | 10000 lb |
| Brand | CURT |
| Type | Weight Distribution Hitch |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Receiver Tube Size | 2 in |
| Features | Heavy Duty |
| Universal Fitment | Yes |
| Finish | Powder-Coated |
| Ball Diameter | 2-5/16 in |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Curt Trailer Hitch With Sway Bars. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 300.00 USD. The Curt Trailer Hitch with Sway Bars is a heavy-duty weight distribution hitch designed for towing trailers with a weight capacity of up to 10000 lbs.