| RAM | 8GB |
|---|---|
| HD/SSD (Drive)Storage Capacity | 250GB HDD |
| Processor | Intel Core i3-6100T |
| Screen Size | Not Included |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| Color | Black |
| RAM Size | 16 GB |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Most Suitable For | Casual Computing, Industrial, Office, Workstation, Work from Home |
| GPU | Intel HD Graphics |
| Brand | Dell |
| Series | Dell Optiplex |
| Form Factor | Micro Form Factor (MFF) |
| Type | Desktop |
| Maximum RAM Capacity | 16 GB |
| Model | Dell OptiPlex 3040 |
| Connectivity | USB 2.0, VGA, DisplayPort, RJ-45, USB-A |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Features | Built-in Speakers, Optical Drive |
| Hard Drive Capacity | 250 GB |
| Storage Type | SSD (Solid State Drive) |
Check the listing for details. Custom Build MICRO Desktop PC - Dell Intel i3 | 16GB | 512GB SSD Windows 11 Pro. Color: Black, Condition: Used. Listed at 59.99 USD. Fast boot with SSD options & upgradeable RAM. 1 × Dell OptiPlex 3040 Micro PC. Professionally refurbished, tested, and ready to use out of the box. 💡 Why Buy This Dell OptiPlex 3040 Micro?. This PC has beenprofessionally refurbished and fully tested for reliability.