| Bulb Type | LED |
|---|---|
| Bulb/Light Color | Red |
| Filament/Function | Dual |
| Height | 6,4 mm (1/4") |
| Height_2 | 1/4" |
| Height_3 | 6.4 mm |
| Length | 32,5 cm (12-3/4") |
| Length_2 | 12-3/4" |
| Length_3 | 32.5 cm |
| Lens Color | Red |
| Model | TruFLEX® |
| Mounting Style | Adhesive Back |
| Number of Bulbs | 100 |
| Product Name | Accent Light |
| Shape | Strip |
| Units | Each |
| Volts | 12 V |
| Width | 9,5 mm (3/8") |
| Width_2 | 3/8" |
| Width_3 | 9.5 mm |
| Part Type | Electrical & Lighting |
| Alt MPN 1 | 2040-0922 |
| Category 1 | License Plate Kits / Lights / Accessories |
| Category 2 | Lighting |
| Average Delivery Time | 2-3 Days |
| Package Weight | 0.1500 |
| Package Length | 18.10 |
| Package Width | 4.60 |
| Package Height | 0.38 |
| Freee Shipping (Lower 48) | Yes |
| Warranty | 90 Days |
| Brand | Custom Dynamics |
| Manufacturer Part Number | TF100RR |
Check the listing for details. Custom Dynamics TruFLEX® LED Strip - 12.8" - Red/Red TF100RR. Width: 9,5 mm (3/8"), Condition: New. Listed at 79.95 USD. TruFLEX® Flexible LED Strip. Each strip is pre-taped with automotive-grade tape, sealed with military-grade RTV and has 36" copper wire. Available with red or amber LEDs in a choice of UV-stable amber, red, clear or smoke tubing.