| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Frame | No Frame (inside Mount) |
| Manufacturer Color | White |
| Color | White |
| Number of Panels | To be determined |
| Material | Wood |
| Mechanism | Single, Double or Multiple Hinged Panels |
| Suitable For | Indoors |
| Mounting | Inside |
| Brand | The Shutter Shed |
| Number of Midrails | 1 over 50" tall |
| Type | Primed Poplar |
| Slat Size | 2.5" & 3.5" |
| Item Height | Custom Height |
| Compatible Window Size | Custom |
| Model | 2 1/2" or 3 1/2" Louver - Fully Assembled |
| Tilt Rod Type | Hidden Tilt Rod |
| Features | Heat Control |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Room | Any Room |
| Item Width | Made To Measure |
Check the listing for details. Custom Primed Poplar Plantation Shutters, Bermuda Shutters, Window, Plantation. Color: White, Condition: New. Listed at 12.00 USD. Our New Fully AssembledPrimed Poplar Plantation ShuttersThe Shutter ShedSee pic #2 for direct contact info.FOR AS LITTLE AS $12 PER SQUARE FT.Please include your zip code when requesting a quote ! Please include your actual shutter panel sizes (Length x Width) or opening size and number of shutters to fit in opening, the quantities and your zip code. OR... just tell me what you need and we can work thru it together. Do the math.....One of the best values for wooden Plantation shutters anywhere and built to last for MANY years....Period! WE DO SHIPPING !!!!!!!!!!!All are Custom sizes !! Plantation Shutters, Bahama Style, Bermuda Style Shutters, wooden poplar frame construction with 2 1/2" or 3 1/2" wide wooden louvers and hidden tilt bar as standards for the same price. The shutters are primed White finished Plantation shutters.You will NOT find this quality at this price anywhere. SHIPPING COSTS ARE NOT INCLUDED! The price shown is the cost for one square foot of Primed White plantation shutter panels. Price does not include the perimeter Z-molding (as shown in main pic) or L-Molding but can be purchased additionally...Just contact me. Also shown are our Unfinished solid poplar plantation shutters which are available, just ask ! CONTACT ME FOR A QUOTE or to place an order above at seller info - contact the seller. The shutters are produced to your window opening sizes.VIEW our site for measurement info, other products and ORDERING! For as little as $12.00 per Square foot of shutter panel areaPerimeter trim can be purchased additionally as a finished package, ready to install. Snow White PVC Z-molding and L-molding and un-finished Poplar Z-moulding and L-molding is available for installation into an opening or around existing trim for wall application.Manufactured and shipped direct to you, ready for you to install.If after reading this and viewing the pictures,you are interested in my shutters and receiving a quote to have shutters custom fabricated and sent directly to your door, Please contact me at the email on pic #2*** and I shall respond in a timely manner. Please include some hint of what you are looking for! Typically fabricated in two to three weeks. Thanks - Steve To order shutters or have questions, please contact me at the email address on my 2nd pic. Give me your name, mailing and shipping address, and a brief description of your requirements. Please allow a day or two to respond to your e-mails. Please give me as much information via e-mail as you can regarding your requirements. Upon reply to your inquiry, I will attach a few attachments that have my site and contact info and measurement info. Track Page Views With Auctiva's FREE Counter