| Shape | Round |
|---|---|
| Unit Count | 1.0 Count |
| Size | Large |
| Included Components | Wood Burning Bonfire Insert Kit |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Items Included | Outdoor Fire Pit Ring |
| Upc | 819804015840 |
| Global Trade Identification Number | 00819804015840 |
| Material Type | Alloy Steel |
| Product Dimensions | 36"d X 36"w X 10"h |
| Fuel Type | Wood |
| Item Height | 10 Inches |
| Style | Traditional |
| Features | Easy to Assemble, Weather Resistant |
| Unit Quantity | 1.0 count |
| Finish | Painted |
| Finish Type | Painted |
| Item Dimensions D X W X H | 36"d X 36"w X 10"h |
| Color | Black |
| Item Diameter | 36 in |
| Material | Steel, Alloy Steel |
| Item Depth | 10 in |
| Mounting | Standing |
| Brand | Unbranded |
| Type | Fire Pit |
| Assembly Required | Yes |
| Item Weight | 25 lb |
Check the listing for details. Customizable 36-Inch Fire Pit Insert - Easy Assembly with Safety Features. Color: Black, Condition: New. Listed at 372.79 USD. Versatile and Customizable: Ideal for creating a rustic stone fire ring or a sleek modern setup, this fire pit kit provides a robust foundation for any design. Use it in-ground or above-ground to enhance your outdoor space effortlessly.