| Number of Strings | 4 |
|---|---|
| Size | 4/4 |
| Year Manufactured | 2026 |
| MPN | none |
| Vintage | No |
| Handedness | Right Handed |
| Unit Type | Unit |
| Height | 2.4in |
| Features | Built-in Fine Tuner, Chinrest, Hand Carved, Lightweight |
| Experience Level | Beginner, Advanced, Expert |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Varnish |
| Width | 9 in |
| Handmade | Yes |
| Color | Brown |
| Set Includes | Bridge, Peg, Soft Case |
| Weight | 410g |
| California Prop 65 Warning | none |
| Brand | SurpassMusic |
| Type | Acoustic |
| Body Material | Spruce+Maple |
| Length | 24 in |
| Instrument | Violin |
| Model | Guaneri Model 1743 |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Customized Handmade Guarneri Cannone 4/4 Violin with Case&Bow. Color: Brown, Width: 9 in, Condition: New, Made in China. Listed at 349.00 USD. 4/4 Guaneri Cannone 1743 ready-to-play Handmade Violin with Lable. Quality Brazil wood bow. Ebony wood /Jujube fittings. Sprit Varnish.