| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Defrost System Type | Auto Defrost |
| Power Source | Electric |
| Installation Type | Over-the-range |
| Turntable Diameter | 5.91 Inches |
| Included Components | Turntable |
| Controller Type | Jog Dial |
| Cooking Program | Microwave Heating |
| Material Type | Stainless Steel |
| Upc | 711691503410 |
| Product Dimensions | 5.9"d X 4.7"w X 0.1"h |
| Suitable For | Microwave Oven |
| Unit Type | lb |
| Capacity | 0.1 ft³ or less |
| Item Height | 0.1 Inches |
| Features | Cut to Size |
| Heating Method | Microwave Radiation |
| Unit Quantity | 2 |
| Special Feature | Turntable |
| Item Dimensions D X W X H | 5.9"d X 4.7"w X 0.1"h |
| Installation | Over-the-Range |
| Color | Multicolor |
| Compatible Model | Universal Microwaves |
| Set Includes | Mica Sheet |
| Material | Mica |
| Item Depth | 0.1 in |
| Brand | Unbranded |
| Human Interface Input | Buttons |
| Type | Waveguide Cover |
| Model | Microwave Waveguide Cover |
| Additional Features | Turntable |
| Frequency | 50 Hz |
| Inner Material | Mica |
| Number Of Power Levels | 10 |
| Item Weight | 0.07 lb |
Check the listing for details. Cut-to-Size Mica Waveguide Covers – 2 PCS for Microwave Safety and Performance. Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 9.99 USD. Cut-to-Size Mica Waveguide Covers – 2 PCS. Why Choose Our Mica Waveguide Covers?. Our Cut-to-Size Mica Waveguide Covers are designed not just to replace worn components but to enhance the overall performance and safety of your appliances.