| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Test Parameters | Humidity、Temp、wet bulb temp、Dew Temp |
| Dew Temp: | -40~40°C(-40°F~104°F) |
| MPN | 20210324 |
| Brand | VTSYIQI |
| R.H Accuracy: | 0.1RH% |
| Resolution: | 0.1°C /0.1 °F |
| R.H Range: | 10-95RH% |
| Accuracy: | ±0.5°C |
| warranty | 1 year |
| Temperature Range | -10°C~60 °C(32°F~140°F) |
| Power Supply: | 4x1.5V AAA (UM-4)Battery(not included) |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Display | Digital |
| Test Time: | 0.4 Seconds |
Check the listing for details. Dew Point Meter Thermometer Humidity Temperature Tester Wet Bulb Temp Meter. Condition: New. Listed at 170.10 USD. Dew Point Meter Thermometer Humidity Temperature Tester Wet Bulb Temp MeterNote: Battery not Included During The Shipping !!!Introduction:* Widely used in agriculture, food, pharmacy, transportation, scientific research, health quarantine, environment and other industries. * It is suitable for on-site measurement in computer rooms, buildings, offices, supermarkets, archives, production workshops, warehouses, computer rooms, construction sites, etc. Features:* Able to measure Humidity, Temperature, Wet Bulb Temperature, Dew Point Temperature.* Digital display gives exact reading with no guessing or errors.* Wide measuring range & high resolution. * Swiss digital sensor; Peak HoldSpecification:* Test Parameters:Humidity、Temp、wet bulb temp、Dew Temp* Test Time:0.4 Seconds* Dew Temp: -40~40°C(-40°F~104°F)* Resolution:0.1°C* Accuracy: ±1 °C* R.H Range: 10-95RH%* R.H Accuracy: 0.1RH%* Temp Range: -10°C~60 °C(32°F~140°F)* Temp Resolution:0.1°C /0.1 °F* Temp Accuracy: ±0.5°C* Web bulb Range: -10°C~60 °C(32°F~140°F)* Resolution: 0.1°C /0.1 °F* Accuracy: ±0.5°C* Power Supply:4x1.5V AAA (UM-4)Battery (not included)