| Action | Rotary/Circular |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Black |
| Item Diameter | 4 1/2 in |
| MPN | DWE43116 |
| Item Length | 16 1/2 in |
| Brand | DEWALT |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Type | lb |
| Disc Diameter | 125mm |
| Voltage | 120 V |
| Model | DWE43116 |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 5.7 lb |
Check the listing for details. DEWA.LT 4-1/2"–6" High Performance Trigger Switch Grinder 115mm–125mm Angle Tool. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 185.95 USD. Complete a variety of grinding applications with the 4-1/2 in. (115mm)- 6 in. (125mm) Trigger-Switch Grinder.