| Model | DEWALT DC825 |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Battery Technology | Nickel-Cadmium (NiCd) |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery/Cordless |
| Color | Yellow |
| MPN | DC825 |
| Set Includes | Battery |
| Item Length | 5.73in. |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 30 min |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Voltage | 18 V |
| Motor Type | Brushed |
| Cable Length | 4 ft |
| Features | Compact, Heavy Duty, Lightweight |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Width | 6.69in. |
| Power | 350 W |
Check the listing for details. DEWALT 1/4" Impact Driver DC825 18V New. Color: Yellow, Condition: Open box. Listed at 70.00 USD. DEWALT 1/4" Impact Driver DC825 18V New