| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Corded Electric |
| Blade Length | 118 in |
| Blade Strength | High |
| MPN | DWE305 |
| Item Length | 15.5" |
| Safety Type IP | IP54 |
| Charging Time | 1 hr |
| Suitable For | Wood, Plastic, Metal |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Item Height | 4.25 in |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 120 V |
| Cutting Angle | 45° |
| Cable Length | 6 ft |
| Item Width | 4.25" |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Item Diameter | Standard (SAE) |
| Brand | DEWALT |
| Type | Reciprocating Saw |
| Cutting Depth | 5 1/2 in |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Blade Location | Centered |
| Model | DEWALT DWE305 |
| Item Weight | 8 lbs |
Check the listing for details. DEWALT 12 A Corded Reciprocating Saw-DWE305. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 117.10 USD. It features a lithium-ion battery with a capacity of 1.5 Ah and a 3-year manufacturer warranty. 12 A Corded Reciprocating Saw. Warranty Type. Variable Speed. Stroke Length (in). Product Condition. Handle Type.