| Blade Diameter | 12 in |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Included | No |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow |
| Blade Strength | High |
| MPN | DWS715 |
| Item Length | 26.8 in |
| Safety Type IP | IP65 |
| Suitable For | Wood |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Type | Miter Saw |
| Number of Batteries | 1 |
| Blade Location | Centered |
| Item Height | 18.9 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | DEWALT DWS715 |
| Cable Length | 6 ft |
| Item Weight | 42.8 pounds |
| Item Width | 21.9 in |
| Country of Origin | United States |
| UPC | Do not apply |
Check the listing for details. DEWALT 12-Inch Miter Saw, 15-Amp, Single Bevel, Compound (DWS715). Color: Yellow, Condition: New, Made in United States. Listed at 240.00 USD. Part Number DWS715. Item model number DWS715. The mitre saw features the precise miter system and machined base fence support. Style 12" Single Bevel Miter Saw. Manufacturer DEWALT. Pattern Saw. Material Blend.