| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Speed | 1400 RPM |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow-Black |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | DW991 and charger |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Voltage | 14.4 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DW991 |
| Features | Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | Mexico |
| Power | 1400 W |
Check the listing for details. Dewalt 14.4 Volt DW991 & Charger, tested works!. Color: Yellow-Black, Condition: Used, Made in Mexico. Listed at 18.50 USD. This tool set has been tested and works!!