| Model | DXAEJ14 |
|---|---|
| UPC | 814632015260 |
| Cable gauge | 4 |
| Charger type | AC |
| Included Parts | Air Compressor,Work Light |
| Peak Amps | 1600 |
| Product Weight (lb.) | 35 lb |
| Recharge time (min.) | 180 |
| Reserve capacity (Ah) | 19 |
| Starting current (amps) | 1600 |
| Cord Length (in.) | 36 in |
| Product Depth (in.) | 6.14 in |
| Product Height (in.) | 13.07 in |
| Product Width (in.) | 11.81 in |
| Brand | DEWALT |
| Type | Car/Plane Charger, Battery |
| MPN | DXAEJ14 |
Check the listing for details. DEWALT 1600 Peak Amp Jump Starter with Digital Compressor and USB Power Bank. Condition: Open box. Listed at 117.95 USD. That's enough power to jump-start a 12-Volt AGM, GEL or WET battery up to a V8; all without the need to use another vehicle for assistance. The reverse polarity alarm will alert you when there is an improper connection.