| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Battery Technology | Nickel-Cadmium (NiCd) |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| Blade Length | 118 in |
| Item Diameter | 8 in |
| Blade Strength | High |
| Safety Type IP | IP54 |
| Item Length | 18.4in. |
| Charging Time | 1 hr |
| Suitable For | Wood, Metal, Plastic |
| Brand | DEWALT |
| Type | Reciprocating Saw |
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Blade Location | Centered |
| Voltage | 18 V |
| Cutting Angle | 90° |
| Cable Length | Cordless |
| Item Width | 4.7in. |
Check the listing for details. DEWALT 18V Cordless reciprocating saw.. Condition: Used. Listed at 65.00 USD. Like new 18 V DeWalt saw.Selling because I never use it.