| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 1400 in-lbs |
| Power Source | Battery |
| MPN | DCF885 |
| Charging Time | 1 hr |
| Number of Batteries | 1 |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushed |
| Features | Compact |
| Cable Length | cordless |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2800 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Item Diameter | Wireless |
| Set Includes | Battery |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Model | DCF885 |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | United States |
| Power | 700 W |
Check the listing for details. DEWALT 20V MAX 1/4 in Impact Driver DCF885 (Tool Only, Bulk Packaged) New. Color: Yellow, Condition: New, Made in United States. Listed at 69.99 USD. The DEWALT 20V MAX 1/4 in Impact Driver DCF885 is a powerful tool designed for driving tasks with a maximum torque of 1400 in-lbs. It features a lithium-ion battery technology, 2800 RPM speed, and a 1-hour charging time. This compact impact driver, weighing 2.65 lbs, is part of the DEWALT brand and offers keyless chuck size for easy bit changes.