| Attachments Included | String Trimmer |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Yellow |
| MPN | DCST922B, DCST922 |
| Material | Plastic |
| Accessories Included | User Manual |
| Brand | DEWALT |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Noise Level | 70 dB |
| Type | String Trimmer |
| Tank Capacity | . |
| Battery Life | 3 Ah |
| Assembly Required | No |
| Horsepower | 1 HP |
| Engine Size | 50 cc |
| Model | DEWALT 20V MAX |
| Features | Cordless |
| Item Width | 14 in |
| Product Line | DeWALT Flexvolt |
Check the listing for details. DEWALT 20V MAX 14 in. Folding String Trimmer (Bare Tool)-DCST922B. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 166.30 USD. The 20V MAX battery provides long-lasting power, while the 3 Ah battery life ensures uninterrupted work. DEWALT 20V MAX 14 in. Line Feed Type. Battery Ampere-hour (Ah). Shaft Style. Assembled Depth (in).