| Blade Diameter | 6 1/2 in |
|---|---|
| Number of Items in Set | 2 |
| Power Source | Battery |
| Blade Length | 6 1/2 in |
| Blade Strength | High |
| MPN | DCS393B |
| Item Length | 15.5 in |
| Charging Time | Not Available |
| Suitable For | Plastic, Wood |
| Number of Batteries | 0 |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | None |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushed |
| Item Height | 10.5 in |
| Cutting Angle | 50° |
| Cable Length | Cordless |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 8.5 in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Item Diameter | Not Available |
| Set Includes | Blade |
| California Prop 65 Warning | Compliant |
| Brand | DEWALT |
| Type | Circular Saw |
| Cutting Depth | 2 1/4 in |
| Battery Capacity | User Supplied |
| Blade Location | Left |
| Model | DCS393B |
| Country of Origin | Mexico |
| Item Weight | 8 lbs |
Check the listing for details. DeWalt 20V Max 6 1/2 in Sidewinder Style Circular Saw Tool Only Model DCS393B. Color: Yellow, Condition: Open box, Made in Mexico. Listed at 134.99 USD. The DeWalt 20V Max 6 1/2 in Sidewinder Style Circular Saw (Model DCS393B) is a high-powered tool suitable for cutting wood and plastic.