| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Included | No |
| Blade Location | Centered |
| Blade Strength | High |
| Cutting Angle | 90° |
| Style | 20V Compact Saw (Tool Only) |
| Cable Length | 3.3 ft |
| Safety Type IP | IP54 |
| Charging Time | 1 hr |
| Suitable For | Wood, Metal |
| Country of Origin | United States |
| UPC | 0885911363006 |
| Brand | DEWALT |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Type | Reciprocating Saw |
| Power Source | Battery |
| Item Height | 7.5 in |
| Color | Yellow |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DCS387B |
| MPN | DCS387B |
| Item Width | 3.5 in |
| Item Weight | 5.4 lb |
Check the listing for details. DEWALT 20V MAX Compact Reciprocating Saw, Variable Speed, Bare Tool DCS387B. Color: Yellow, Condition: New, Made in United States. Listed at 126.90 USD. The DEWALT 20V MAX Reciprocating Saw has a compact and lightweight design for making cuts in confined spaces, like between studs. DEWALT Reciprocating Saw also features a keyless, lever-action 4-position blade clamp for quick and easy blade changes in 4 directions for a variety of applications including flush cutting and a bright LED to illuminate dark work areas.