| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Action | Rotary/Circular |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Item Diameter | 1.75 inches |
| MPN | DCG408B |
| Item Length | 10 inches |
| California Prop 65 Warning | na |
| Brand | DEWALT |
| Type | Angle Grinder |
| Unit Type | Unit |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 20 V |
| Item Height | 3 inches |
| Disc Diameter | 4 1/2 in |
| Model | Angle Grinder |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 3 inches |
| Power | 850w |
| Item Weight | 3.55 lbs |
| UPC | 885911954136 |
Check the listing for details. DEWALT 20VMAX Brushless Angle Grinder Paddle Switch Cordless DCG408B - Tool Only. Color: Yellow, Condition: New, Made in China. Listed at 179.99 USD. DEWALT 20V MAX Brushless Angle Grinder DCG408B – Paddle Switch (Tool Only). 1x Angle Grinder (DCG408B). Get powerful cutting and grinding performance with this20V MAX brushless angle grinder, built for durability and high efficiency.