| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Corded Electric |
| MPN | DWD110K |
| Item Height | 12.75in. |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 12 V |
| Cable Length | 4 ft |
| Features | Heavy Duty |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 13.06in. |
| Speed | 2500 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Set Includes | Case |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Drill/Driver |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Model | DWD110K |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | China |
| Power | 1400 W |
| Item Weight | 4.9lbs. |
| UPC | 0885911659703 |
Check the listing for details. DEWALT 3/8 in. Variable Speed Corded Drill Kit with Tool Bag DWD110K. Color: Yellow, Condition: Open box, Made in China. Listed at 55.00 USD. The DEWALT 3/8 in. chuck size for easy bit changes. The set includes a case for convenient storage and transport, making it a versatile addition to any toolbox.