| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow |
| Item Diameter | 4 in |
| MPN | DWE6000 |
| Brand | DEWALT |
| Type | Router |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Item Height | 6 m |
| Voltage | 120 V |
| Model | DWE6000 |
| Maximum Planning Width | 12 in |
| Item Weight | 3.3 lbs. |
| Power | 1200 W |
Check the listing for details. DEWALT 4.5 Amp Single Speed 1/4 In. Laminate Trimmer. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 137.45 USD. The DEWALT 4.5 Amp Single Speed 1/4 In. Maximum RPM. Lock-on Switch. Dust Collection. Switch Type. Variable Speed. Spindle Lock. Product Condition.