| Maximum Torque | 330 in-lbs |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 300 RPM |
| Shape | Straight Design |
| Battery Included | Yes |
| Power Source | Battery/Cordless |
| MPN | DWHT66719 , DWHT66719 |
| Set Includes | Screwdriver Bits |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 30 min |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1 1/4 in |
| Type | Screwdriver |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Voltage | 4 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DEWALT DWHT66719 |
| Cable Length | 4 ft |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 350 W |
| Country of Origin | United States |
| UPC | Do not apply |
Check the listing for details. DEWALT 4V USB Rechargeable Cordless Screwdriver Kit with 12 Bits (DWHT66719). Condition: New, Made in United States. Listed at 75.92 USD. Part Number DWHT66719. Item model number DWHT66719. Secure bit retention - swap out bits fast with the quick-load collet designed to keep bits secure during use (12 2-in. Manufacturer DEWALT. Professional performance for all your tasks with this small screwdriver set - tackle a variety of assembly applications with up to 44 in-lbs. ).