| Brand | DEWALT |
|---|---|
| Amperage (A) | 7.8 A |
| Blows per Minute (BPM) | 46000 |
| Chuck Size (In) | 1/2 In. |
| Chuck Type | Keyed |
| Color Family | Yellow |
| Cord Length (ft) | 8 ft |
| Corded Tool Type | Hammer Drill |
| Cordless/Corded | Corded |
| Drill/ Driver Type | Hammer Drill |
| Included | Tool Only |
| Maximum Speed (RPM) | 2700 RPM |
| Power Tool Features | Variable Speed |
| Product Weight (lb) | 4.3 lb |
| Tools Product Type | Power Tool |
| Torque (lb-in) | 0 In lbs |
| Manufacturer Warranty | Limited 3 Year Warranty / 1 Year Free Service Contract / 90 Day M |
| Product Depth (in) | 8.5 in |
| Product Height (in) | 12.5 in |
| Product Width (in) | 3.5 in |
| Country Origin | Ship from US Warehouse |
| UPC | 313023782793 |
Check the listing for details. Dewalt 7 8 Amp Corded 1 2 in Variable Speed Reversible Hammer Drill. Condition: New. Listed at 140.00 USD. The DEWALT 1/2 in. Cordless/Corded Corded. Maximum Speed (RPM) 2700 RPM. Power Tool Features Variable Speed. 2700 RPM max speed for powerful performance. Cord Length (ft) 8 ft. Product Weight (lb) 4.3 lb.