| Brand | DEWALT |
|---|---|
| Amperage (A) | 8 A |
| Chuck Size (In) | 3/8 In. |
| Chuck Type | Keyless |
| Color Family | Yellow |
| Cord Length (ft) | 8 |
| Corded Tool Type | Drill/Driver |
| Cordless/Corded | Corded |
| Drill/ Driver Type | Power Drill |
| Included | Tool Case |
| Maximum Speed (RPM) | 2500 RPM |
| Power Tool Features | Forward/Reverse Switch,Keyless Chuck,Variable Speed |
| Product Weight (lb) | 4.1 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Tools Product Type | Power Tool |
| Torque (lb-in) | 0 In lbs |
| Manufacturer Warranty | 90 Day Money Back Guarantee 1 Year Free Service Contract 3 Year L |
| Product Depth (in) | 2.63 in |
| Product Height (in) | 9 in |
| Product Width (in) | 8.13 in |
| UPC | 313098941972 |
Check the listing for details. Dewalt 8 Amp 3 8 in Variable Speed Reversing Mid Handle Drill Kit Keyless Chuck. Condition: New. Listed at 91.61 USD. Versatile and easy to handle, the DEWALT DWD115K 3/8 In. Enjoy the drill's variable-speed trigger, convenient reversing switch, and comfortable mid-handle grip, so you can work smarter for longer. 1-year free service contract.