| Product Weight (lb.) | 4.9 lb |
|---|---|
| Corded Tool Type | Drill/Driver |
| Battery Included | See description |
| Torque (lb-in) | 0 In lbs |
| Tools Product Type | Power Tool |
| Product Width (in.) | 13.06 in |
| Included | Tool Only |
| UPC | 885911659703 |
| Product Depth (in.) | 3.44 in |
| Cordless/Corded | Corded |
| Maximum Speed (RPM) | 2500 RPM |
| Drill/ Driver Type | Power Drill |
| Cord Length (ft.) | 8 ft |
| Chuck Size (In.) | 3/8 In. |
| Product Height (in.) | 12.75 in |
| Power Tool Features | Variable Speed |
| Color Family | Yellow |
| Amperage (A) | 8 A |
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2500 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow |
| MPN | DWD110K |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Drill/Driver |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Item Height | 12.75in. |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 12 V |
| Model | DWD110K |
| Cable Length | 4 ft |
| Features | Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Width | 13.06in. |
| Power | 1400 W |
| Item Weight | 4.9lbs. |
Check the listing for details. DEWALT 8 Amp Corded 3/8 in. Variable Speed Drill. Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 60.00 USD. Drill is in excellent condition, it is corded and comes with bag. Drill information: With the DEWALT 3/8 in. Pistol Grip Drill Kit, you have a powerful solution to meet the many needs around various job sites. This drill features an 8 Amp, 0 RPM-2500 RPM motor and variable-speed trigger for versatility in a variety of drilling and fastening applications. with variable-speed control, you can match the speed to the application. Contains (1) 3/8 in. pistol grip drill and protective case 3/8 in. keyless chuck is ratcheting for excellent bit retention Handle is rubber over-molded for comfort and control All-ball bearing construction for durability and longer tool life 8 ft. cord for a long reach