| Brand | DEWALT |
|---|---|
| Amperage (A) | 8 A |
| Chuck Size (In) | 3/8 In. |
| Chuck Type | Keyless |
| Color Family | Yellow |
| Cord Length (ft) | 8 ft |
| Corded Tool Type | Drill/Driver |
| Cordless/Corded | Corded |
| Drill/ Driver Type | Power Drill |
| Included | Tool Only |
| Maximum Speed (RPM) | 2500 RPM |
| Power Tool Features | Variable Speed |
| Product Weight (lb) | 4.9 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Tools Product Type | Power Tool |
| Torque (lb-in) | 0 In lbs |
| Manufacturer Warranty | 3-Year Limited manufacturer warranty |
| Product Depth (in) | 3.44 in |
| Product Height (in) | 12.75 in |
| Product Width (in) | 13.06 in |
| UPC | 7445031114136 |
Check the listing for details. Dewalt 8 Amp Corded 3 8 in Variable Speed Drill. Condition: New. Listed at 132.00 USD. With the DEWALT 3/8 in. This drill features an 8 Amp, 0 RPM-2500 RPM motor and variable-speed trigger for versatility in a variety of drilling and fastening applications. Includes one 3/8 in. pistol grip drill and protective case.