| Chuck Size | 1/4 in |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Set Includes | Battery |
| Chuck Type | Keyless |
| Auxiliary Handle | No |
| Country of Origin | Mexico |
| UPC | 0885911745413 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Source | Battery |
| Color | Yellow, Black |
| MPN | DCF809D1 |
| Brand | DEWALT |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DCF809D1 |
| Features | Compact |
| Item Weight | 4.66 lbs |
Check the listing for details. DeWALT ATOMIC 20V Brushless Cordless Compact 1/4" Hex Impact Driver Kit DCF809D1. Color: Yellow, Black, Condition: Open box, Made in Mexico. Listed at 80.00 USD.