| Maximum Torque | 1700 in-lbs |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| MPN | DCF809, DCF809B |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DEWALT DCF809B |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 460 W |
Check the listing for details. DEWALT ATOMIC 20V Impact Driver 1/4" Cordless Compact Tool Only DCF809B. Condition: New. Listed at 89.99 USD. The DEWALT ATOMIC 20V Impact Driver DCF809B is a compact and powerful cordless tool designed for fastening and driving tasks. Taken from a kit.