| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | Not Available |
| Power Source | Battery |
| MPN | DCD794B |
| Item Length | 12 in |
| Charging Time | Not Available |
| Number of Batteries | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | None |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushless |
| Item Height | 9 in |
| Features | Keyless Chuck, LED Light, Sub Compact, Variable Speed |
| Cable Length | Cordless |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 3.25 in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 1650 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Item Diameter | Not Available |
| Set Includes | Tool |
| Auxiliary Handle | No |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Drill/ Driver |
| Battery Capacity | User Supplied |
| Model | DCD794B |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | Mexico |
| Power | 20 V |
| Item Weight | 5 lbs |
Check the listing for details. DeWalt Atomic 20V Max 1/2 in Drill/ Driver Brushless Tool Only Model DCD794B. Color: Yellow, Condition: Open box, Made in Mexico. Listed at 119.95 USD.