| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Yellow |
| Blade Strength | High |
| Set Includes | Blades |
| MPN | DSS369 |
| Safety Type IP | IP54 |
| Charging Time | 1 hr |
| Suitable For | Metal |
| Brand | DEWALT |
| Cutting Depth | 1 5/8 in |
| Type | Reciprocating Saw |
| Battery Capacity | 20V |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Blade Location | Centered |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DEWALT Atomic |
| Cutting Angle | 90° |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. DEWALT Atomic 20V Max Cordless Brushless Reciprocating Saw Tool & Battery. Color: Yellow, Condition: Used, Made in China. Listed at 58.50 USD. Shows heavy cosmetic flaws as shown, but has been fully tested to work and operate as should Will receive saw and battery as shown in the pics Battery holds a charge well See pics for more details Electronics disclaimer: Tamper proof seals and serial may be used for buyer and seller protection due to the nature of electronics