| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 1700 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2800 RPM |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery/Cordless |
| Color | Multicolor |
| MPN | DCF809, DCF809B |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushless |
| Model | DCF809 |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | Mexico |
| Power | 460 W |
Check the listing for details. DEWALT ATOMIC 20V MAX CORDLESS COMPACT IMPACT DRIVER DCF809B - TESTED TOOL ONLY. Color: Multicolor, Condition: Used, Made in Mexico. Listed at 49.99 USD.