| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 840 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 250 RPM |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery/Cordless |
| Color | Yellow |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 30 min |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Impact Driver |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Capacity | 1.2 Ah |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Features | Compact |
| Cable Length | 4 ft |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 350 W |
Check the listing for details. DEWALT ATOMIC 20V MAX Ratchet (Bare Tool) Brushless 3/8in-DCF513B. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 176.14 USD. The DEWALT ATOMIC 20V MAX Ratchet is a powerful and compact impact driver that operates on Lithium-Ion battery technology with a maximum torque of 840 in-lbs. DCF513 Ratchet. Drive Size. Net Tool Weight (lbs).