| Number of Items in Set | 3 |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | Yes |
| Color | Yellow, Black |
| Set Includes | Battery Charger, Battery, Case |
| MPN | DCD799L1 |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill/Driver Kit |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushless |
| Model | ATOMIC COMPACT SERIES 20V MAX |
| Features | Compact, Lightweight, Brushless Motor |
| Chuck Type | Keyless |
Check the listing for details. DEWALT ATOMIC COMPACT SERIES 20V MAX Hammer Drill/Driver Kit Brushless DCD799L1. Color: Yellow, Black, Condition: New. Listed at 120.00 USD. DEWALT ATOMIC COMPACT SERIES 20V MAX Hammer Drill/Driver Kit Brushless DCD799L1