| Brand | DEWALT |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Voltage | 20v |
| Type | Impact Driver |
| Number of Batteries | 1 |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | 5ah Battery |
| Chuck Size | 1/4" |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Speed | 0-2800 Rpm |
| Model | DCF809 |
| MPN | DCF809 |
| Motor Type | Brushless |
| Features | Brushless - Compact - Cordless |
| Color | Yellow And Black |
| Item Width | 2.1 in |
| Item Length | 5.1 in |
| Item Height | 7.9 in |
| Item Weight | 3.2 lb |
Check the listing for details. DeWalt Atomic DCF809 20V Max XR Brushless Cordless 1/4" Impact Driver. Color: Yellow And Black, Condition: Used. Listed at 85.99 USD. Model: DCF809. MPN: DCF809. What's Included : DCF809 1/4" Impact Driver. Features: Brushless - Compact - Cordless. Motor Type: Brushless. Condition : Previously owned. A moderate to heavy amount of scratches, dents and dirt/dust are on the DeWalt impact driver from past use and handling, including on and around the chuck.