| Number of Items in Set | 5 |
|---|---|
| Maximum Torque | 1825 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 3250 |
| Battery Included | Yes |
| Power Source | Battery |
| Color | Yellow |
| MPN | DCF850E1 |
| Set Includes | Battery, Battery Charger, Case, Dewalt Atomic series impact driver, Belt hook |
| Serial Number | NO VISIBLE SERIAL |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Capacity | 1.7 Ah |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushless |
| Model | 1/4" Impact Driver Kit |
| Features | Heavy Duty, Lightweight, Compact |
| Chuck Type | Keyless |
Check the listing for details. DeWalt Atomic Series DCF850E1 20V MAX 1/4" Impact Driver Kit Powerstack battery. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 159.00 USD. Tackle tough jobs and maneuver in small spaces with the ATOMIC™ 20V MAX* 3-Speed 1/4" Impact Driver. At less than 4 in. (front to back), this Impact Driver features 1,825 in-lbs. of torque and 3,250 RPM for driving large screws, as well as 3-speeds and a variable speed trigger. Maintain productivity in low-light spots with a 3-LED on-board work light that helps to illuminate dimly lit workspaces. This kit includes a 20V MAX* DEWALT POWERSTACK™ Compact Battery that is 50% more powerful, 25% more compact, and 15% lighter***. (1) DCF850 Impact Driver (1) DCBP034 20V MAX* DEWALT POWERSTACK™ Compact Battery (1) Charger (1) Kit Bag (1) Belt Hook