| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow, Black |
| Item Diameter | 8 in |
| Blade Strength | High |
| MPN | DC385 |
| Safety Type IP | IP54 |
| Charging Time | 1 hr |
| Suitable For | Wood, Metal, Plastic |
| Brand | DEWALT |
| Type | Reciprocating Saw |
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Blade Location | Centered |
| Voltage | 18 V |
| Item Height | 1 1/2 in |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DC385 |
| Cutting Angle | 90° |
| Cable Length | Cordless |
Check the listing for details. DEWALT DC385 18V Cordless Reciprocating Saw. Color: Yellow, Black, Condition: Used. Listed at 50.00 USD.