| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 1330 in. lbs. |
| Power Source | Battery |
| MPN | DC825 |
| Item Length | 5.73in. |
| Charging Time | 30 min |
| Number of Batteries | 1 |
| Voltage | 18 V |
| Motor Type | Brushed |
| Item Height | 4.13in. |
| Cable Length | 4 ft |
| Features | Lightweight, Heavy Duty, Compact |
| Item Width | 6.69in. |
| Battery Technology | Nickel-Cadmium (NiCd) |
| Speed | 2400 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Multicolor |
| Set Includes | Battery |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 4 Ah |
| Model | DC825 |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 350 W |
| Item Weight | 2.2lbs. |
Check the listing for details. DeWALT DC825 18V Cordless 1/4” Impact Driver Tool Only Tested Working. Color: Multicolor, Condition: Used. Listed at 19.00 USD. Condition: Pre-owned, good working condition DeWALT DC825 18V cordless impact driver (tool only). Great for: * driving screws * decking work * framing * DIY projects * general construction use Shows normal cosmetic wear from previous use (see photos). Includes: Impact driver only Battery and charger NOT included