| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 450 in/lbs |
| Power Source | Battery |
| Custom Bundle | No |
| MPN | DC970B |
| Number of Batteries | 0 |
| Voltage | 18 V |
| Motor Type | Brushed |
| Features | Lightweight |
| Battery Technology | Nickel-Cadmium (NiCd) |
| Speed | 0-450/0-1500 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Set Includes | Drill Driver, Owner's Manual |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Keyless Drill Driver |
| Model | DC970 |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | Mexico |
| Power | 380 UWO |
| UPC | 7 98304 07675 2 |
Check the listing for details. Dewalt DC970K-2 18V 1/2" Keyless Drill Driver-***NEW*** One charger two batterie. Color: Yellow, Condition: New, Made in Mexico. Listed at 169.00 USD. The Dewalt DC970K-2 18V 1/2" Keyless Drill Driver is a powerful and lightweight tool featuring a maximum torque of 450 in/lbs and a speed range of 0-450/0-1500 RPM. This cordless drill driver operates on an 18V battery Date stamp on boxes 2012. Brand new never opened contains two batteries and one charger and drill.