| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 1650 RPM |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Yellow |
| MPN | DCD708B |
| Set Includes | Battery |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Drill/Driver |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DEWALT DCD708B |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 2.71 lbs |
| Power | 340 Uwo |
| UPC | 0649661149385 |
Check the listing for details. DEWALT DCD708B ATOMIC 20V MAX Brushless Cordless 1/2" Drill/Driver - Tool Only. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 89.89 USD. All manuals and accessories included.