| Battery Included | No |
|---|---|
| Chuck Size | 1/2" |
| UPC | 0885911655217 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Number of Tools | 2 |
| Color | Yellow |
| MPN | DCK279C2 |
| Brand | DEWALT |
| Type | Impact Driver |
| Number of Batteries | 2 |
| Item Height | 5.00 |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DCK279C2 |
| Item Weight | 13lbs |
Check the listing for details. DeWALT DCD709 1/2” Cordless Hammerdrill/Drill Driver TOOL ONLY (ECP018359). Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 44.99 USD. CORDLESS DRILL: DEWALT MODEL DCD709, TESTED AND WORKS AS INTENDED. It may or may not include the original box. We understand that life can be unpredictable, and our mission is to provide a safe haven for our community, where you can explore the potential in your treasured possessions.