| EAN | 0885911325905 |
|---|---|
| GTIN | 00885911325905 |
| Battery Included | Yes |
| UPC | 885911325905 |
| Style | Compact Drill/Driver |
| Set Includes | Battery Charger |
| Number of Items in Set | 1 |
| Maximum Torque | 530 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 0-1,600 rpm |
| Power Source | Battery |
| Item Diameter | 1/2 in |
| Color | Yellow |
| MPN | DCD771C2, DCD709C2 |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Drill Set |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Item Height | 8.2 in |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DCD771C2 |
| Features | Lightweight, Heavy Duty, Auxiliary Handle, Compact |
| Cable Length | 4 ft |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 500 W |
| Item Weight | 2.5lbs. |
Check the listing for details. DeWalt DCD771C2 20V Max Cordless Drill/Driver Kit with 2 Batteries & Charger. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 190.00 USD. Model: DCD771C2. Known for durability and performance, DeWalt tools are trusted worldwide by professionals. DeWalt DCD771 Drill/Driver. ⭐ Why Choose DeWalt?. (2) 20V MAX Lithium-Ion Batteries. Whether you're a contractor or a DIYer, this tool is built to handle your toughest jobs with ease.