| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| Item Diameter | 1/2 in |
| Color | Black |
| Set Includes | Battery |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Keyless Chuck |
| Number of Batteries | 0 |
| Voltage | 18 V |
| Model | DeWalt DCD775 |
| Features | Heavy Duty, Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | Mexico |
Check the listing for details. DEWALT DCD775 1/2" Keyless Cordless Hammer Drill Driver. Color: Black, Condition: Used, Made in Mexico. Listed at 35.00 USD. Dewalt DCD775 hammer drill/ driver. Tested and works. Good condition. No battery or case included.