| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | Unknown |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| MPN | DCD785 |
| Set Includes | Tool Only |
| Auxiliary Handle | No |
| California Prop 65 Warning | None Stated |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammerdrill/Drill Driver |
| Number of Batteries | 0 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DEWALT DCD785 |
| Chuck Type | Keyless |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Weight | 2.13 lbs |
| Country of Origin | Mexico |
Check the listing for details. DeWalt DCD785 20V MAX 1/2″ Drill/Driver – Tool Only. Color: Yellow, Condition: Open box, Made in Mexico. Listed at 75.00 USD. Open box tool only