| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 530 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2000 RPM |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Item Diameter | 2 inch |
| Color | Multicolor |
| MPN | DCD791 |
| Item Length | 6.81in. |
| Charging Time | 30 min |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Drill/Driver |
| Item Height | 7.99in. |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DCD791 |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 3.30lbs. |
| Power | 350 W |
Check the listing for details. DEWALT DCD791 20V Cordless 1/2” Drill/Driver MaxXR COMPACT LIGHTWEIGHT TOOL ONLY. Color: Multicolor, Condition: Used. Listed at 58.68 USD. Compact (6.9" front to back), lightweight (3.4 lb) design fits into tight areas. We are family owned and operated and have been part of our community for over 30 years.