| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Power Source | Battery |
| Custom Bundle | No |
| MPN | Dcd805 |
| Item Length | 8.312 |
| Charging Time | 22 min |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | Yes |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushless |
| Item Height | 8.25 |
| Cable Length | NA |
| Features | Compact, Lightweight |
| Item Width | 3 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2000 RPM |
| Battery Included | Yes |
| Manufacturer Color | Yellow |
| Color | Yellow & Black |
| Set Includes | Hand Tools |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | Unbranded |
| Chuck Size | 1 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Model | DEWALT DCD805 |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 20V |
| Item Weight | 2.7 lbs |
| UPC | 0695974250508 |
Check the listing for details. DEWALT DCD805 20V MAX Hammer drill / driver, 1/2" Brushless, NEW open box. Color: Yellow & Black, Condition: New. Listed at 119.99 USD. •Designed to help you complete demanding fastening and drilling projects, this 20V MAX XR® Brushless 1/2 in. • Motor Type: Brushless. • ACCESS HARD TO REACH WORK AREAS: 7 in. size is 1/2 in. shorter in length compared to the DCD796, tool head only.