| Maximum Torque | 1700 in-lbs |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2800 RPM |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Yellow |
| Set Includes | Battery |
| MPN | DCF809, DCF809B |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DEWALT DCF809B |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 460 W |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Dewalt DCF809 Atomic 20V Brushless 1/4" Impact Driver Tool Only. Color: Yellow, Condition: Used, Made in China. Listed at 70.00 USD. Used - Excellent Condition - TOOL ONLY! Please review pictures for condition - If you have any questions, feel free to email.. Thanks for looking!!