| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 1700 in/lbs. |
| Power Source | Battery |
| Custom Bundle | No |
| MPN | DCF809B, DCF890B |
| Number of Batteries | 0 |
| Manufacturer Warranty | Manufacture |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20V |
| Features | N/A, DCF809B |
| Non-Domestic Product | No |
| Speed | 2,800 RPM |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) Not Included |
| Battery Included | No |
| Set Includes | DCF809B |
| Auxiliary Handle | Without |
| Modified Item | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Drivers |
| Battery Capacity | N/A - Battery Not Included |
| Model | DCF809B |
| New, taken out of a kit. | New, taken out of a kit. |
| Chuck Type | Hex |
| Item Weight | 2.1 lbs |
Check the listing for details. DEWALT DCF809B 20V max atomic compact brushless impact driver – tool only. Condition: Used. Listed at 75.00 USD. Tested and works great.